Milyen esetben, és miért kell?
Gondolkodtál már azon, vajon miért nem látsz hangyákat télen kinn a szabadban? Hát azért, mert télen a hangyáknak van egy több hónapos nyugalmi időszaka, amikor adott hőmérsékleten a testük legtöbb funkciója belassul (anyagcsere, mozgás, stb), és kb mintha standby módba kapcsolna a rendszerük, kvázi téli álmot alszanak.
Ez persze nem minden fajra igaz, inkább csak a mérsékelt öviekre, a melegebb tájakon honos hangyáknál ugye a helyi éghajlat télen is sokkal melegebb, mint itt, ezért azok a fajok nincsenek erre eászorulva, nem így fejlődtek.
Fontos, hogy a természetes élőhelyükön megszokott hőmérsékleti körülményeket biztosítsuk nekik akkor is, ha mi más éghajlaton élünk. A mérsékelt övi fajok királynői pl. könnyen idő előtt elpusztulhatnak, ha a szervezetük télen nem tud pihenni, kimerülhetnek a végtelen petézésben.
Telelés előkészítése: hogyan teleltessek, hol teleltessek, kiket teleltessek?
Kezdő hangyászok körében elég nagy problémát jelent a teleltetés és annak megkezdése. Nagyon sokan emiatt nem nagyon szoktak telelő fajokat választani, pedig sok nehézség nincs benne. Először is, mindenképpen bizonyosodjunk meg arról, hogy az aktuális fajunknak szükséges-e a telelés, és az milyen hőmérsékleten. A Hazai fajok mindegyikét teleltetni kell, 3-8C hőmérsékleten! A trópusi fajoknak nincs szüksége teleltetésre, ellenben pihenésre igen, ami a megszokott 28-30C átlagos hőmérsékletet 20-24C fokra kell váltani, de erről kicsit később! Eléggé megosztó a teleltetés megkezdése és annak lehetőségei, a legfontosabb, hogy a kolóniát ne tegyük ki hatalmas hőváltozásnak, tehát szobahőről, azonnal 8C fokra semmiképpen se tegyük, ugyanis az sokkolhatja a királynőt és dolgozókat, ami elhulláshoz, rosszabb esetben a királynő halálához vezet! Legegyszerűbb módja a teleltetés felkészítésére: A megfelelő időben (október vége, november eleje) egy hűvösebb helyre tenni a kolóniát, majd mikor megszokták azt a hőmérsékletet, egy még hűvösebb helyre tenni őket, és a végén mehetnek a hűtőbe (február végéig, március elejéig ott tartva őket). Ha van rá lehetőség, akkor egy szabályozható hűtőben is meglehet kezdeni a teleltetés felkészítését, de fontos, hogy szobahőről maximum 4C fokot változzon az új hely hőmérséklete. Tehát, ha 22C fokon voltak eddig tartva, akkor 18C fokon legyenek tartva egy hétig—-> 14C fok újabb egy hétig.—>10C fok újabb egy hétig, majd végül 6C véglegesen! Ha lehetséges, akkor a legegyszerűbb magyarázat, hogy 24 óra leforgása alatt 8C fok esést kibír a kolónia! Tapasztalat: Általában 14C fokon még kissé aktívak, persze ez fajtól eltérő lehet, tehát eddig a hőmérséklet változásig továbbra is etetni, itatni kell őket. Nyilván nem olyan nagy mennyiségben, mint korábban, de igénylik a törődést! Ha nincs rá lehetőségünk, akkor a következő javaslatok álltak fent:
- Hungarocell doboz minden esetben, a hirtelen hő változás védelme miatt!
- Pince, kamra, garázs terasz. Ezek a helyek mindig hűvösebbek, mint a szoba, ahol vannak. Megfelelő időben elkezdve a kolónia hozzá tud szokni a hőingadozáshoz, ha az 20-28C fokot jelent. Ebben az esetben, amikor hűl le folyamatosan az idő, a kolónia alkalmazkodik és a megfelelő hőmérsékleten mehet a hűtőbe, vagy ha tudjuk, hogy télen elég az adott hőmérséklet az adott helyen, akkor ott is maradhatnak akár.
- Fontos, hogy ezekben az időszakokban kiszámíthatatlan a „természet” adta hőmérséklet, ezért folyamatosan figyeljünk a Kolóniánk szükségleteire! Etetés, itatás, ha szükséges, akkor tisztítás!
Ha esetleg túl későn kezdtünk neki a teleltetésnek, akkor a dobozon belül esetleg fűtenünk is kell, fokozatosan csökkentve a dobozon belüli hőmérsékletet.
Fontos megjegyezni, ha a természet segítségét kérjük túl későn, akkor nagyon oda kell figyelnünk a kolónia állapotára! A hungarocell doboz elégé sokáig megtartja a belső hőmérsékletet, de nem a végletekig!
Összegzés: A teleltetés nem egy bonyolult, ijesztő helyzet. Nagyon megkönnyíti az életünket. Fészkek esetében ilyenkor nyugodt lélekkel lehet takarítani, ugyanis a hangyák szinte mozdulatlanok (vannak kivételek persze). Kevésbé sokkoljuk a királynőt és dolgozókat, mikor telelésben vannak, és nekünk is egy jó pihenő időszak! Fokozatosan hűtsük le őket, s heti egyszer nézzünk rájuk a telelés alatt!
Nem hazai fajok esetében bizonyos esetben érdekes a teleltetés. Itt is fontos megjegyezni, hogy tudni kell, hogy az adott hangya faj honnan származik, milyen éghajlati viszonyoknak van kitéve. Bizonyos hangyafajoknak nincs szükségük teleltetésre, de pihenésre mindenképpen. Mit jelent a pihentetés? Megfelelő hőmérsékleten tartva, etetve, itatva, de a királynő ilyenkor a petézéssel leáll.
Általában a trópusi fajokra jellemző, hogy 20-24C fokon leállnak a petézéssel, de ebben az esetben etetni és gondozni kell őket továbbra is! Legegyszerűbb előkészítése a dolognak náluk, hogy a tél beköszöntével a szobahő azonnal csökkenni kezd és a fűtés szezon legtöbbször ezen a hőmérsékleten van, tehát nem kell foglalkoznunk velük. Ijesztő lehet elsőre azt látni, hogy „hoppá, haldoklik a kolónia!”, de ettől nem kell megijedni, ez ilyen lesz! Ilyenkor kevesebbet esznek, fehérjebeviteli forrásuk lecsökken, de nem szűnik meg! Továbbra is etetni kell a kolóniát, csupán kevesebb mennyiséggel! Legrosszabb esetben, a szobahőnk magasabb, mint a 20-24C fok, panel és társai, ilyenkor muszáj nekik egy hűvösebb helyet keresni! 18C fok az már hideg! 20C fok a legalacsonyabb, ahol tartani, „teleltetni” lehet őket!
Szub-trópusi/mediterrán fajok: Ezeket a Kolóniákat 15-18C fokon kell teleltetni. Itt is fontos a fokozatos lehűtés! Szobahőről csak akkor lehet azonnal a hűvös helyiségbe tenni, ha az nem jár túl nagy hőingadozással. Ha megfelelő időben kezded el, akkor kolónia a szobahőjéhez tud alkalmazkodni és nincs dolga az embernek, de a késői teleltetés segítségére a hungarocell doboz újfent csodákra képes. Szobahőmérsékleten a dobozba tesszük a Kolóniát, egy-két nap, mire a doboz is bemelegszik, majd mehet a hűvösebb helyiségbe dobozzal együtt. HA túl nagy a hőkülönbség érdemes fűtést alkalmazni, de ekkor nagyon oda kell figyelni a kolónia épségére! A kolóniát továbbra is etetni kell, de a petézéssel a királynő teljesen leáll.
Összegzés:
- Néhány különbség van a trópusi és a szubtrópusi/mediterrán fajok között, de az alapok ugyanott kezdődnek. Október vége, november elején kezdjük meg a teleltetést, pihentetést.
- Fokozott hőmérséklet csökkentés és a fűtés megszüntetése. Ha igényli a hűvös hely miatt, továbbra is fűtsük őket, de a megfelelő hőmérsékleten!
- Továbbra is etessük őket és itassuk párásítsuk őket, a környezetük teleltetés alatt semmit nem változhat, a kolónia továbbra is aktív marad!
- Ha leállt a petézéssel a királynő ebben az időszakban, akkor ne ijedjünk meg, ez természetes folyamat. Ahogy az is, hogy nem fogy annyira a felkínált élelem!
- Február vége, március elején kezdődhet a vissza melegítés, szintén fokozatosan!
Ébresztés
Elérkezett az idő, hogy a kolónia újra aktív legyen! Fontos megjegyezni, hogy minden esetben, akár hazai faj, akár nem, akár 8C fokon telelt, akár 20C fokon pihent, minden esetben fontos fokozatosan felmelegíteni a kolóniát az új hőmérsékletre! A lehűtést jobban bírják, mint a felmelegedést. Ha hirtelen emeljük a hőfokot, az a kolónia sokkolásához vezet, ami elhullást, vagy legrosszabb esetben a királynő halálát eredményezi! Hűtőből való ébresztés:
- Két lehetőség van, az első a jobbik, amikor nem tartunk élelmet a kolóniáink mellett, ilyenkor (ha a hűtő alkalmas rá persze) felmelegíthetjük őket 16-18C Fokra is (követve az arany szabályt, hogy maximum heti 4C fokot emelünk a hőmérsékleten!) és utána mehetnek szobahőre.
Rosszabb esetben, ha élelem mellett tároljuk a kolóniákat, találnunk kell egy alternatív megoldást 10C fok felett. Akár egy hungarocel doboz kint a szabadban, garázsban, pincében, teraszon, kamrában!
- Ha nem tudjuk biztosítani a fokozatos felmelegítést, tároljuk a Kolóniát a hűtőben továbbra is egy-két napig a hungarocel dobozban,(persze a doboz hőmérséklete legyen megegyező az aktuális hőmérséklettel a hűtőben) ezután pedig mehet a melegebb, vagy akár egy pár fokkal hűvösebb helyre is!
- Teleltetés alatt, a hazai fajok, vagy azok, amik 10C fok alatt telelnek, nem igényelnem élelmet, de felmelegítés során már igencsak éhesek lesznek, ezért 10-14C fok felett már pótolni kell a fehérje illetve energia beviteli igényeiket, bőségesen!
Összegzés: Lassú felmelegítés, ez mindegyik fajra és éghajlati övre igaz! 20Cfokról nem lehet azonnal 28Cfokra felmelegíteni a kolóniát! Élelem pótlása, nagy mennyiségben! Ha ezeket betartjuk, kicsi az esély arra, hogy a kolónia valami problémába ütközik!
Legutóbbi hozzászólások