2024.11.23. @ 15:12
)A rajzás. Terméketlen nőstények és párzásra éhes hímek százai repülnek a magasba, hogy teljesítsék céljukat. Ezek az események, nekünk, hobbi hangyászoknak az egyik legfontosabbak közé tartoznak. Kora tavasztól egészen ősz végéig megfigyelhetünk itthon, különböző fajokat rajzani.
Hogy pontosan mikor és milyen körülmények között? Itt mindenre választ kaptok!
A táblázat adatai nagyrészt saját tapasztalaton alapulnak, illetve a Hangya, hangyafarm, valamint a Hangyahatározó facebook csoportok találatai alapján. Természetesen lehet 1-2 hét csúszás az időjárás kiszámíthatatlansága végett. A későbbiekben a táblázat még frissülni fog, akár több fajjal is, hogy a legpontosabb adatokat kaphassátok kedvenc fajaitokhoz.
Na, de a nagy kérdés: Mikor menjünk ki királynőket keresni?
A válasz összetettebb, mint gondolnánk. Először is vegyük szemügyre a táblázatot, keressük ki a kívánt fajt és ahhoz időzítsünk. A hangyafajok noha viszonylag nagy összhangban zavarják le a rajzásukat országszerte, azért mégsem egy nap alatt történik az esemény. Vannak bátrabbak, akik már korábban kirepülnek, de előfordulhat az is, hogy egy egy kolónia még egy darabig marasztalná szűz szárnyasaikat, vagy éppen maguk a szárnyasok szándékoznak, még egy kicsit az otthont adó fészekben elidőzni. Így simán lehet, hogy egy hónap elején, illetve végén is találkozunk egy adott faj királynőjével.
Nézzük meg, milyen szempontokat kell figyelembe vennünk, ha királynő keresésre indulunk.
Az első és legfontosabb az időjárás. Szeles időben biztosan nem fogunk találni frissen rajzott királynőt, vagy éppen rajzani készülő szárnyas egyedeket, mivel szélben esélytelen számukra a repülés.
Ha esik az eső, megint nehéz dolgunk van, esőben biztosan nem fogunk királynővel találkozni, de azért az eső nem olyan rossz dolog. Elsősorban a nyáron, illetve ősz elején rajzó hangyafajok kifejezetten szeretnek eső előtt, illetve után az égbe repülni, mikor kellően meleg van és párás a levegő. Ezt az alkalmat kihasználva, nekünk is egy készülőben lévő nyári zápor előtt lehet a legjobb esélyünk.
Ugyan az eső, egy meleg napon jó jel lehet, nem kell feltétlen ehhez alkalmazkodnunk, egy szimpla napos, szélcsendes délutánon (egyes fajoknál akár délelőtt), kimegyünk a terepre, vagy az utcára egy sétára, esetleg egy nagyobb boly közelébe, amit régóta figyelünk és simán lehetséges, hogy belefutunk egy nagy rajzásba.
Mint tudjuk, az időjárás kiszámíthatatlan, szerencse is kell, hogy elcsípjünk egy rajzást, ha még ennél is pontosabb időpontot akarunk, akkor érdemes ellátogatni a Discord szerverünkre, ahol rendszeresen megosztjuk az aktuálisan rajzó fajokat, illetve feltöltjük a konkrét találatokat, hellyel és időjárási viszonyokkal mellékelve.
Valamint szintén érdemes csatlakozni a különböző hangyás facebook csoportokba is, ahol nap mint nap értesülhettek az aktualitásokról.
Csak ne olyan hevesen!
Tavasz van, minden vágyunk, hogy találjunk egy hangyakirálynőt és elkezdjük végre ezt a csodálatos hobbit. Nagy szerencsénk van és találunk is egy gyönyörű királynőt a földön sétálgatva. Itt álljunk meg és vegyük jobban szemügyre a hangyát! Bizonyosodjunk meg róla, hogy valóban királynő, mielőtt még elhozzuk szegénykét, ki tudja milyen messzire a kolóniájától. Valóban királynő? Nagyszerű, most menjünk bele kicsit mélyebben a dolgokba. Ideiglenesen berakhatjuk egy kapszulába, vagy kémcsőbe, hogy jobban szemügyrevehessük, de olyan nagyon messze még ne szaladjunk vele. “Miért?” – kérdezhetitek egyébként teljesen jogosan. “Végre találtam egy királynőt, mi lehet a probléma?”
Lehetséges, hogy semmi. Viszont! A legfontosabb, hogy ha még van szárnya, akkor nem nyúlunk hozzá. Ha figyeljük nyugodtan és várunk, akkor leveti előttünk a szárnyát, ami egy mókás látvány. Ha meg nem veti le, akkor még dolga van. Továbbá tavasszal a meleg napsugarak nem csak a rajzani kívánó friss királynőket csalogatják elő a fészkek mélyéről. Ebben az időszakban szoktak előjönni az előző évben kirajzott és már saját lárvákkal rendelkező portyázó államalapítású fajok királynői is. Azért másznak elő a biztonságot adó fészekből, hogy táplálékot szerezzenek lárváiknak, ugyanis ezen fajok királynői viszonylag kevés tápanyagtartalékkal rendelkeznek, ezért ilyenkor ki kell jönniük vadászni.
Hazánkban több ilyen faj is él. Ide tartoznak a Myrmica fajok (bütyköshangyák), a magas hegységeinkben előforduló Manica rubida (csomóshangya), Myrmecina graminicola (ráncoshangya), Colobopsis truncata (kapushangya), Dolichoderus quadripunctatus (négypettyes-erdeihangya), a Ponerinae alcsaládba tartozó fajok (Cryptopone ochracea, Hypoponera punctatissima, Ponera coarctata, Ponera testacea, Proceratium melinum), valamint az igen ritka Strumigenys argiola, illetve S. bauderi.
Arra kérlek titeket, hogyha tavasszal összefuttok egy ilyen királynővel, ne fogjátok be, ne szakítsátok el őt a lárváitól, mert ezzel halálra ítélitek őket. Ilyenkor azt javaslom gondolkodjatok hosszútávon. Jó eséllyel életetek során még simán találtok az adott fajból királynőt, ha nagyon szeretnétek. Sőt, most már azt is tudjátok hol keressétek őket, valamint a táblázat alapján azt is, hogy mikor.
Papp Dániel
További tippek királynő kereséshez: